Rakieta tenisowa dla początkujących – czyli jaka?

Gra w tenisa jest sportem wymagającym ogromnej samodyscypliny i dobrego sprzętu, w celu wykształcenia odpowiednich umiejętności technicznych. Precyzyjne kierowanie piłki tenisowej dokładnie w wybrane miejsce pozwala w pełni kontrolować przebieg gry i mieć przewagę nad przeciwnikiem. Służy do tego dobra rakieta. Jak sprawić, aby stała się przedłużeniem ręki początkującego tenisisty?

Parametry techniczne rakiety

Jest kilka zasad, którymi powinni kierować się początkujący przy zakupie pierwszej rakiety. Poleca się w nich te ze środkiem ciężkości E, neutralnym, lub z balansem HH – przesuniętym w kierunku główki. Istotnym aspektem będzie również wybór ciężaru rakiety. Choć lekka, średnia i ciężka nieznacznie różnią się między sobą, podczas gry będzie to miało spore znaczenie dla sprawności wykonywania odbić. Rakieta tenisowa dla amatora powinna być średniej wagi – 275-300 g lub poniżej 275 g, czyli lekka, szczególnie dla drobniejszych kobiet grających na korcie. Sugeruje się również, aby wybierać początkowo rakiety o większej powierzchni główki, co ma umożliwić łatwiejsze odbijanie. W praktyce jednak okazuje się, że taka rakieta nie gwarantuje precyzji, więc przyzwyczajanie się do niej mogłoby być błędem.

Jak dopasować rakietę do własnych potrzeb?

Dobrej klasy rakieta to kosztowny sprzęt, dlatego należy dokonywać z rozwagą, wybiegając w przyszłość. Najlepszą opcją dla osób zaczynających swoją przygodę z tenisem, wydaje się być wypożyczenie sprzętu u instruktora. Takie rozwiązanie pozwoli przetestować danej osobie wiele różnych rakiet, sprawdzić, które z nich będą lepsze w praktyce, i pozwolą na szybszą naukę precyzyjnych ruchów. Na dalszym etapie uprawiania sportu będzie można myśleć o zakupie własnej rakiety, na podstawie swoich własnych wniosków i pewnego doświadczenia. Wtedy będzie można już nabyć rakietę seniorską, dla osób bardziej zaawansowanych. Tym samym uda się uniknąć niepotrzebnego wydatku związanego z kupnem przejściowej rakiety, która może nie posłużyć zbyt długo.

You may also like...